wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Balkoniki, chodziki i podpórki rehabilitacyjne- nieoceniona pomoc w poruszaniu się3

Balkoniki, chodziki i podpórki rehabilitacyjne- nieoceniona pomoc w poruszaniu się

Data dodania: 12-10-2017Balkoniki rehabilitacyjne to jedne z najczęstszych pomocy dla seniorów czy rekonwalescentów. Pomimo tego, nie każdy wie jaki sprzęt powinien dobrać dla siebie czy swojego bliskiego, żeby spełnił on swój cel- pomógł w codziennym poruszaniu się. Zartykułu dowiesz się jakie są rodzaje balkoników i jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie.

Balkonik, chodzik i podpórki rehabilitacyjny- nieoceniona pomoc w poruszaniu się
 
          Balkoniki ,chodziki i podpórki  rehabilitacyjne to dla wielu osób nieoceniona pomoc, bez której nie wyobrażają sobie funkcjonowania. Dzięki nim osoby nie tylko starsze lecz także młode w okresie rekonwalescencji mogą przemieszczać się na dłuższe dystanse, i tym samym być bardziej niezależne, co może również zapewnić  wózek inwalidzki czy  kule, ale jest to także uzależnione od rodzaju schorzenia czy dysfunkcji.  Niekwestionowaną zaletą balkoników, chodzików rehabilitacyjnych czy podpórek jest ich duży wybór i spora dostępność na rynku co skutkuje, iż możemy znaleźć produkt odpowiedni do swoich potrzeb. Dużym problemem, z którym się spotykam u osób starszych jest to, że po przebyciu cięższego urazu bądź schorzenia neurologicznego, załamują się i siadają na wózku inwalidzkim, co moim zdaniem jest ostatecznością powodowaną przez całkowitą niewydolność mięśniową pacjenta. Pamiętajmy, że organizm lepiej funkcjonuje wtedy, gdy większa liczba mięśni jest zaangażowana w ruch. Owszem zgodzę się z faktem, że niektóre schorzenia mogą powodować u pacjentów znaczne osłabienie siły rąk przez co pacjent nie jest w stanie mieć pełnej kontroli nad podpórką, jednakże należy również pamiętać, że te produkty mają nam ułatwiać poruszanie się a nie wzmacniać siłę mięśniową- tym zajmują się terapeuci i fizjoterapeuci. Dlatego też jest nieprawdą powtarzany „mit” , że skoro są słabe ręce to należy posadzić na wózek bo z balkonikiem pacjent nie da rady. W takiej sytuacji możemy się wspomóc np. balkonikiem kroczącym służącym głównie do ponownej nauki chodzenia, ale nie wymaga on dużej pracy rąk, a może być dla nas doskonałą i stabilną podporą, bądź też ambona rehabilitacyjna - ta z kolei polecana jest po przebytych operacjach kręgosłupa, po których także może wystąpić znaczne osłabienie siły mięśniowej.
Powstaje nam zadać  pytanie- jakie są rodzaje chodzików, balkoników i do czego służą.

  • Balkonik na kółkach- jest stosowany przede wszystkim przez osoby, które nie mają problemów utrzymaniem równowagi. Z drugiej jednak strony, ich użytkowanie jest najłatwiejsze i zachęca do dłuższych spacerów.

alt

 

  • Balkonik statyczny, potocznie mówiąc stały, idealnie nadaje się dla osób, które mają problemy z utrzymaniem równowagi. Nóżki powleczone są specjalną antypoślizgową gumą, która zapewnia większe bezpieczeństwo podczas spaceru. Balkonik stały podczas chodu należy podnieść i przestawić, gdyż ma on nam zapewniać głównie podporę podczas chodzenia, dlatego też jego konstrukcja jest lekka i wytrzymała.


alt
 

  • Balkonik kroczący to polecane rozwiązanie dla pacjentów, którzy ponownie muszą się nauczyć chodzić. Jak nazwa wskazuje balkonik wymusza na pacjencie, aby ten stawiał kroki przy jednoczesnym ruchu ręką. Konstrukcje tego rodzaju balkoników również są bardzo lekkie, a także niektóre modele posiadają funkcję blokady ruchu kroczącego, dzięki czemu uzyskujemy balkonik statyczny.

     alt

  
 

Przed zakupem takiego asortymentu warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, aby nasz podopieczny czuł się pewnie i komfortowo podczas użytkowania:
 

  • Wysokością chodzika. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ustawienie, bądź brak możliwości odpowiedniego ustawienia, znacznie obciążają mięśnie i powodują dyskomfort. Nikt nie chce przecież chodzić w za małych butach. Chodzik ma aktywizować, a nie frustrować czy zniechęcać. Pamiętajmy o tym!
    Wysokość rączek powinna być na wysokości bioder użytkownika. Jeżeli taka pozycja będzie niewygodna należy poradzić się sprzedawcy, rehabilitanta lub lekarza. 

 

  • Kolejnym ważnym kryterium przy wyborze sprzętu jest materiał, z którego został on wykonany. Balkoniki z aluminium, są znacznie lżejsze niż te wykonane np. ze stali. Zastanówmy się czy użytkownik potrzebuje sprzętu na kółkach czy bez nich.

 

  • Należy także zastanowić się, jak balkonik będziemy transportować. Przy częstych podróżach warto wziąć pod uwagę sprzęt, który w łatwy sposób będzie można złożyć i przewieźć pociągiem, autobusem czy samochodem. A może chodzik będzie tylko pełnił funkcję pomocniczą przy opuszczaniu mieszkania, a w domu mógłby stać złożony w szafie czy pomiędzy regałami.



 
 


Przejdź do strony głównej