wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Bóle pleców a pasy stabilizujące kręgosłup.3

Bóle pleców a pasy stabilizujące kręgosłup.

Data dodania: 25-09-2017Bóle kręgosłupa uważane są za jedną z chorób cywilizacyjnych.  Nie trudno się z tym zgodzić, zważywszy na fakt, że co drugi dorosły Polak uskarża się na tego rodzaju schorzenie. Przyczyn tego problemu może być wiele...


          Bóle kręgosłupa uważane są za jedną z chorób cywilizacyjnych.  Nie trudno się z tym zgodzić, zważywszy na fakt, że co drugi dorosły Polak uskarża się na tego rodzaju schorzenie. Przyczyn tego problemu może być wiele:
 

  • zwyrodnienia,
  • nieprawidłowa pozycja siedząca podczas pracy
  • przeciążenie
  • następstwa pourazowe itd

Jak zadbać o kręgosłup?

Trudno nam wyeliminować wszystkie czynniki zagrażające zdrowiu kręgosłupa, ale możemy, powinniśmy, się starać.  Jednakże jeżeli nasze starania spełzną na niczym i przyjdzie nam się zmierzyć z omawianym problemem, należy walkę o poprawę zdrowia zacząć od wizyty u lekarza ortopedy. Rekonwalescencję kręgosłupa zaczyna się od leczenia nieinwazyjnego tzn. rehabilitacja w postaci zabiegów fizykalnych oraz leczenia ruchem czyli kinezyterapią. Każda osoba która leczy się w państwowych placówkach medycznych zdaje sobie sprawę, że nie dostanie się do lekarza czy właśnie na rehabilitację „od ręki”. Ale obowiązują zapisy i terminy oczekiwania. Pojawia się pytanie- „co robić jak boli a na zabiegi trzeba czekać”? Szybką odpowiedzią może być pas stabilizujący na kręgosłup, który nazywa się także pasem na kręgosłup, ortezą na kręgosłup lub po prostu sznurówką.  W zależności od rodzaju bólu i miejsca jego występowania w obrębie kręgosłupa można zastosować odpowiedni rodzaj pasa.

                                                                          alt
 

Najczęstsze bóle pleców

Najczęściej spotykamy się z bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. W tym wypadku, jeżeli lekarz ortopeda nie widzi żadnych przeciwwskazań, należy zastosować ortezę lędźwiowo- krzyżową. Na pewno pomoże ona zmniejszyć bolesność w tym odcinku podczas wykonywania czynności dnia codziennego. Weźmy sobie za przykład kierowcę ciężarówki, taka osoba bardzo często odczuwa ból w „krzyżu” co jest spowodowane  długotrwałym siedzeniem w jednej pozycji, najczęściej nieprawidłowo, co też powoduje ucisk na nerwy. Założenie pasa lędźwiowo-krzyżowego na 2 godziny powoduje zniesienie bolesności w tym odcinku, gdyż mięśnie są odciążone, nie ma ucisku na nerw kulszowy, który powoduje drętwienie kończyn dolnych. Jednakże należy pamiętać, że odciążone mięśnie nie pracują, nie pracując osłabiają się, dlatego pas nosi się krótkotrwale, czyli od 2 do maksymalnie 3 godzin dziennie.  Z pasami na kręgosłup jest tak jak z lekami w aptece, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż niewłaściwie stosowany może przynieść odwrotny skutek. Może istnieć szereg przeciwwskazań, ale nie musi. Z całą pewnością noszony rozsądnie będzie przynosił ulgę. Często spotyka się osoby, których tzw. chorobą zawodową są bóle pleców, a wynika to faktu że ich praca polega na noszeniu, dźwiganiu i przenoszeniu ciężkich rzeczy. 


                                                                         alt

          Przyczyn powstawania schorzeń kręgosłupa a co za tym idzie bólu, który im towarzyszy jest bardzo dużo i są one bardzo złożone. Od lat wczesnej młodości sami na to niestety pracujemy, życie w biegu, mało czasu na sport, nie zwracamy uwagi na detale które są bardzo ważne dla naszego organizmu. Zachowanie prostej postawy przy pracy biurowej, odpowiednia gimnastyka dla wzmocnienia mięśni- nie tylko tych grzbietowych, czy używanie pasów szelkowych wzmacniających kręgosłup podczas wykonywania ciężkich prac fizycznych pomogłoby nam oszczędzić degradacji naszych kręgów. Nie zapominajmy o kobietach w ciąży, dla których w trosce o ich zdrowie także został przygotowany specjalny produkt- pas ciążowy.  Dbajmy o te szczegóły bo przecież kręgosłup mamy tylko jeden.

 

 


Przejdź do strony głównej