wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego3

Uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego

Data dodania: 11-01-2018

Więzadła stawu kolanowego pomimo swojej dużej elastyczności, nierzadko zostają zerwane lub zbytnio rozciągnięte. Tego typu urazy są nieodłączną częścią każdej aktywności fizycznej, gdyż to właśnie wiązadła odpowiadają za wykonywany ruch. Jak radzić sobie z uszkodzeniami wiązadeł stanów kolanowych? Jakie podjąć kroki, by szybko wyjść z kontuzji i uchronić się przed poważnymi konsekwencjami? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby żyć w zdrowiu!

Więzadła, czym tak naprawdę są?

Więzadła stawu kolanowego są przede wszystkim odpowiedzialne za wykonywanie jakichkolwiek ruchów – jako struktura spajająca kości umożliwiają one ruch kolana. Pomimo swojej znacznej rozciągliwości, nie mogą się one rozciągać zbytnio, gdyż dochodzi wtedy do naciągnięcia więzadeł, a co za tym idzie, dochodzi do silnych bólów, a czasem i ograniczenia zakresu ruchów lub jego unieruchomienia na jakiś czas. Co ważne, zerwanie więzadła stawu kolanowego prowadzi także do poważnej dysfunkcji danego stawu, który dotychczas znosił codzienne obciążenia. W stawie kolanowym znajdują się dwa rodzaje więzadeł, które wspólnie decydują o stabilizacji całego kolana oraz regulują jego zakres ruchów. Więzadła krzyżowe, to te, które odpowiadają za stabilizację kolana w płaszczyźnie strzałkowej, a poboczne odpowiedzialne są za stabilność podudzia względem uda, także przy ruchach bocznych i dośrodkowych.

Wszechogarniający ból

Zerwanie więzadła stawu kolanowego to nic przyjemnego. Towarzyszy mu nie tylko przerażający trzask, ale także i ogromny ból. Z wszystkich więzadeł, które stabilizują staw kolanowy, na wszelkie urazy oraz uszkodzenia narażone jest więzadło krzyżowe przednie. Z jego uszkodzeniem wiąże się możliwość przemieszczenia kości piszczelowej. Dochodzi wtedy do tzw. wybicia kości piszczelowej do przodu względem kości udowej, czego przyczyna tkwi w braku stabilizacji przez więzadło krzyżowe. Wiele osób określa tego typu uszkodzenie efektem szuflady przedniej. W wypadku takiego uszkodzenia pomocna jest orteza kolana, która minimalizuje objawy oraz dzięki utrzymaniu odpowiedniej stabilizacji gwarantuje szybki powrót do zdrowia.
orteza na kolano

Orteza szansą na szybki powrót do zdrowia

W wielu przypadkach uszkodzeń stawów kolanowych sprawdza się stabilizator kolana, który znany jest także jako orteza stawu kolanowego. Jego zadanie to przede wszystkim ustabilizowanie i unieruchomienie całej nogi w celu zmniejszenia bólu oraz zapewnienia poczucia stabilności. Niestety, ale zerwanie więzadła to uszkodzenie, które często wiąże się z koniecznością przejścia operacji. Po zabiegu operacyjnym wymagane będzie zastosowanie stabilizatora kolana, który odpowiednio wzmocni zoperowany staw kolanowy, zapewni mu stabilizację oraz zakres ruchów bez przemieszczeń. Decydując się na zakup ortezy na kolano, warto przyjrzeć się ofertom wielu producentów oraz sklepów ortopedycznych, gdyż cena, jak i jakość stabilizatora mogą znacznie się różnić w kilku miejscach. Najważniejszym jednak kryterium przy wyborze ortezy stawu kolanowego powinna być wygoda oraz dopasowanie do budowy ciała. Niemniej ważnymi aspektami, które powinno się brać pod uwagę, wybierając ortezę są:
stabilizator kolana
  • materiał, z jakiego wykonano stabilizator,
  • rodzaj i jakość szyć,
  • łatwość utrzymywania go w czystości, z zachowaniem odpowiedniej higieny.
 
Warto pamiętać także o wyborze stabilizatora, który w przypadku osób aktywnych fizycznie lub sportowców, nie będzie zbytnio usztywniać stawu kolanowego i nadmiernie ograniczać jego ruchów.

Wielość wyborów

Ortez stawu kolanowego na rynku jest niezwykle wiele. Dostępne są zarówno te otwarte, jak i zamknięte. Wiele firm oferuje także stabilizatory magnetyczne, materiałowe, z szynami, oddychające, tutorowe, a także zawiasowe. Wybór nie jest prosty, jednak podczas wyboru warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub specjalisty w dziedzinie doboru odpowiedniej ortezy. Zerwanie więzadła stawu kolanowego nie jest uszkodzeniem przyjemnym – chcąc szybko wyjść z kontuzji, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a także odpowiednio wcześniej zakupić ortezę, która wspomoże proces regeneracji stawu i przyspieszy powrót do pełnej sprawności.
Przejdź do strony głównej